دسته : آخرین اخبارتاریخ: ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
جشنواره بازی های سنتی در بیلند برگزار شد

ورزشگاه ایثارگران بیلند در سومین  روز از سال جدید پذیرای خیل جمعیتی بود که می خواستند روز خوش و خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنند.
نمایش حرکات ورزش گود باستانی ،مسابقه هفت سنگ ،طناب کشی ،الک دولک و برنامهه های طنز گوشه ای از برنامه های اجرا شده در این روز بود
فرماندار ،بخشدار مرکزی ،معاون فرماندار نیز  لحظاتی آمدند و تماشگر این برنامه ها شدند.
حسن عبدلله زاده از بیدخت با گروهش نیز با رقص محلی جشن و رونق را در روستای بیلند کامل کردند و خاطرات روز های قدیم را برای کسانی که سنی از آنها گذشته است زنده کردند.
علاوه بر اجرای برنامه های سنتی و شادی آور نمایشگاههای جنبی از قبیل عرضه محصولاتت سنتی نیز در ورودی ورزشگاه چشم را به خود خیره کرده بود.
در گوشه ای از ورزشگاه نیز خرمن کوفتن به شکل سنتی و قدیمی در حال اجرا بود که برای نگارنده بسیار جالب به نظر می رسید.

مردی روی خرمن کوب (بردو )نشسته بود و به فرمان و هدایت او دو گاو و خرمن کوب را بر گرد دایره ای می گردانیدند و ساقه های گندم را می کوفتند.
چند بار افرادی بر روی خرمن کوب نشستند تا تجربه ای به تجربه های زندگی خود بیفزایند اما گاو ها از آنها فرمان نمی بردند این کار مهارت می خواست که آنها نوع کافی اش را نداشتند.

از چند نفر نام مرد خرمن کوب را می پرسم او را نمی شناسند تا اینکه یکی از دوستانمم جناب آقای یعقوبی می گوید بیلندی نیست به مرکز دایره خرمن می روم و از او نامش را می پرسم “حسن جمعگی از بیدخت هستم ” از او می پرسم گاو ها بسیار آزموده و کار بلد هستند معلوم می شود تمرین کرده هستند مگر با وجود دنیای تکنولوژی آیا هنوز از این روش برای خرمن کوفتن استفاده می شود که گفت: بله من  با این گاوها و با همین شکل خرمن ارزن را می کوبم.
حسین دستوری دهیار بیلند می گوید: این مراسم به همت مردم و شورا برگزار شده است.از چند نفر نیز درباره برنامه ها سوال می کنم بعضی ها از طولانی شدن برنامه ورزش های باستانی گلایه مند هستند.
از ورزشگاه خارج می شوم از صحبت های مجری چنین بر می آید که گویا می خواهد یک مراسم ازدواج نیز به شکل سنتی بر گزار شود.
بیرون ورزشگاه رییس اداره میراث فرهنگی گناباد به همراه مسوول هیئت کوهنوری و یکی از اعضای شورای شهر را می بینم گویا برای تماشای این جشنواره آمده اند.
گزارش تصویری به زودی در همین مطلب…