جشنواره بازی های سنتی در بیلند برگزار شد

فروردین ۰۳, ۱۳۹۶ 10 نظر توسط

ورزشگاه ایثارگران بیلند در سومین  روز از سال جدید پذیرای خیل جمعیتی بود که می خواستند روز خوش و خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنند.
نمایش حرکات ورزش گود باستانی ،مسابقه هفت سنگ ،طناب کشی ،الک دولک و برنامهه های طنز گوشه ای از برنامه های اجرا شده در این روز بود
فرماندار ،بخشدار مرکزی ،معاون فرماندار نیز  لحظاتی آمدند و تماشگر این برنامه ها شدند.
حسن عبدلله زاده از بیدخت با گروهش نیز با رقص محلی جشن و رونق را در روستای بیلند کامل کردند و خاطرات روز های قدیم را برای کسانی که سنی از آنها گذشته است زنده کردند.
علاوه بر اجرای برنامه های سنتی و شادی آور نمایشگاههای جنبی از قبیل عرضه محصولاتت سنتی نیز در ورودی ورزشگاه چشم را به خود خیره کرده بود.
در گوشه ای از ورزشگاه نیز خرمن کوفتن به شکل سنتی و قدیمی در حال اجرا بود که برای نگارنده بسیار جالب به نظر می رسید.

مردی روی خرمن کوب (بردو )نشسته بود و به فرمان و هدایت او دو گاو و خرمن کوب را بر گرد دایره ای می گردانیدند و ساقه های گندم را می کوفتند.
چند بار افرادی بر روی خرمن کوب نشستند تا تجربه ای به تجربه های زندگی خود بیفزایند اما گاو ها از آنها فرمان نمی بردند این کار مهارت می خواست که آنها نوع کافی اش را نداشتند.

از چند نفر نام مرد خرمن کوب را می پرسم او را نمی شناسند تا اینکه یکی از دوستانمم جناب آقای یعقوبی می گوید بیلندی نیست به مرکز دایره خرمن می روم و از او نامش را می پرسم “حسن جمعگی از بیدخت هستم ” از او می پرسم گاو ها بسیار آزموده و کار بلد هستند معلوم می شود تمرین کرده هستند مگر با وجود دنیای تکنولوژی آیا هنوز از این روش برای خرمن کوفتن استفاده می شود که گفت: بله من  با این گاوها و با همین شکل خرمن ارزن را می کوبم.
حسین دستوری دهیار بیلند می گوید: این مراسم به همت مردم و شورا برگزار شده است.از چند نفر نیز درباره برنامه ها سوال می کنم بعضی ها از طولانی شدن برنامه ورزش های باستانی گلایه مند هستند.
از ورزشگاه خارج می شوم از صحبت های مجری چنین بر می آید که گویا می خواهد یک مراسم ازدواج نیز به شکل سنتی بر گزار شود.
بیرون ورزشگاه رییس اداره میراث فرهنگی گناباد به همراه مسوول هیئت کوهنوری و یکی از اعضای شورای شهر را می بینم گویا برای تماشای این جشنواره آمده اند.
گزارش تصویری به زودی در همین مطلب…

 

دسته بندی : آخرین اخبار
برچسب ها :

درباره نویسنده

نویسنده هنوز هیچ اطلاعاتی به پروفایلش اضافه نکرده است.

10 پاسخ to “جشنواره بازی های سنتی در بیلند برگزار شد”

 1. + says:

  مردم متدین بیلند بدانید رقص حرام است وفرقی بین محلی وغیر محلی نیست خوهشا برنامه های شاد خود را با حرام همراه نکنید وبدتر از ان به ان افتخار نکنید

  • تقی الدین کاشی says:

   طبق فرموده حضرت اقا رقص اگر ۱باعث بر انگیختن شهوت شود ۲ مستلزم حرامی باشد (یعنی برای انجام ان لازم باشد فعل حرامی مرتکب شوند )۳ مترتب بر مفسده (گناه )باشد حرام است . در صورتی که هیچ یک از موارد فوق نباشد اشکالی نخوهد داشت

   • + says:

    لطفا دوباره نظر حضرت آقا را مطالعه کنید وبه ایشان دروغ نبندید ، مطالبی که شما نوشته اید مربوط است به رقص زن برای زن نه رقص مرد، دقت کنید

    • همان says:

     شمام رجوع کنید استفتائات رهبری در مورد رقص اولین سوال همین بود رقص محلی چه حکمی دارد ایشان گفتند رقص به طور کلی اگر… وسه شرط فوق را گفتند اگر شماره تلگرامتون رو محبت کنید تا خودم سوالش رو براتون بفرستم شاید بنده خراب متوجه میشم .

  • ناشناس says:

   خوب شمایی که واست حرامه، شرکت نکن!!!

   • منتقد says:

    این حرف درستی نیست ضمن اینکه شما به مجریان تذکر دهید که از بلند گو پخش نکنند چون برخی برایشان حرام است

 2. همان says:

  در مورد مطلب قبلی می توانید به نظر ایةالله خامنه ای در مورد رقص رجوع کنید ایشان چنین نظر دارند که اگر یکی از سه ویزگی مذکور در پیام قبلرا داشته باشد حرام ولی اگر از هرسه ویژگی کاملا مبرا باشد اشکال ندارد .در این صرت برای مقلدین ایشان وکسانی که مراجعشان احتیاط واجب نموده اند که می توانند به فتوای ایشان عدول کنند اشکال ندارد .

 3. = says:

  چون مجتهدی که فتوا به جواز رقص بدهد وجود ندارد پس حرف شما که فرمودهاید در این مورد عدول کنند بی مورد وتوجیه است ، لطفا عامیانه حرف نزنید

  • همان says:

   عامیانه نیست طبق استفتاء ایة الله خامنه ای گفته اگر یکی از سه شرط را داشته باشد حرام ولی اگر هیچ کدام از سه شرط فوق نباشد حرام نیست خوب رقص بیدختیها کدام شرط رو داره ایا شهوت بر انگیزه ایا با مفسده همراهه یا مستلزم گناهه خوب بعضی مراجع در حرمت رقص فتوا نداده اند بلکه احتیاط واجب در ترک ان نموده اند خوب مقلدین انهایا میتونند به همان احتیاط واجب عمل کنند یه مرجع دیگری در این مساله رجوع کنند .ضمنا تا چیزی نمی دونی وتحقیق نکرده ای مردم را به عامیانه گوئی توصیف نکن .

 4. مرتضی says:

  دوستان مثل اینکه در مساله شک دارین . به نظرم اینجا جای بحث نیست یکی از عزیزان استفتا کنند و جوابشو با مدرک بزارن .
  چرا این همه بحث میکنید
  این گروه همه جا مراسم برگزار میکنن و این اننقاد تا حالا وارد نبوده و صد البته من نمیگم چون بقیه انتقاد نمیکنند پس درسته من میگم بر فرض هم که این کار مشکل داشته باشه این عزیزان خبر نداشتند چرا شما همه مراسم رو ول کردین و چسبیدین به این مساله. واقا حیفه این همه زحمت و تلاش رو نادیده بگیرین و به خاطراین مساله

پاسخ دهید