نهالکاری و کپه کاری توسط دوستداران محیط زیست بیلند

دی ۲۳, ۱۳۹۷ بدون نظر توسط

یکی از مسائل اساسی که روستای بیلند و منطقه گناباد را تحت تاثیر خود قرار داده است، توفان­های شن و گرد و خاک است که با طولانی شدن خشکسالی دهه اخیر ایران هر ساله بر شدت آنها افزوده می­شود و تهدید بزرگی برای کل منطقه به حساب می­ آیند. منتها، کانون­های بحرانی ایجاد کننده این توفان­ها شناسایی شده و چند سالی است که اداره منابع طبیعی شهرستان با انجام پروژه­ های تاغکاری و بیابانزدایی سعی در مهار این توفان ­های شن دارند. علاوه بر این، امروزه در بسیاری از نقاط ایران و جهان، در کنار نهادهای رسمی و دولتی، گروه­ هایی از فعالان مدنی و اجتماعی نیز از طریق بسیج مردم داوطلب سعی در رفع مشکلات منطقه ­ای و محلی خود می­ نمایند. در مورد این پدیده نیز با توجه به گستره عظیم بیابان­ها و امکانات محدود دولتی در این زمینه، انجمن حامیان جوان محیط زیست بعنوان گروهی از فعالان محیط زیستی احساس مسئولیت نموده و دو سال است که اقدام به تشویق و بسیج مردم دواطلب جهت مشارکت در امر بیابان زدایی می نماید.

سال قبل کلیه اقدامات انجمن متمرکز بر بحث تاغکاری در منطقه عمرانی بود، اما امسال با هماهنگی ­های صورت گرفته با اداره منابع طبیعی، علاوه بر نهال تاغ جنگلی، تعدادی نهال بنه کوهی و بذر گیاهانی همچون بادامشک و انغوزه نیز تهیه گردید و در اولین اقدام در تاریخ ۲۱ دیماه در منطقه توریستی-زیارتی کمر زیارت ، در یک گردهمایی کاملا مردمی و داوطلبانه با مشارکت حدود ۲۰ نفر از دوستداران محیط زیست که عمدتا شامل جوانان روستای بیلند بودند، نهالکاری و کپه کاری انجام گرفت. همچنین با هماهنگی های انجام گرفته قرار بر این شد که در جمعه آینده برابر با ۲۸ دیماه، یک گردهمایی تاغکاری در منطقه عمرانی، که یکی از کانونهای توفان شن در بخش مرکزی گناباد می باشد، اقدام دیگری با مشارکت فعال همه علاقه ­مندان به حفظ و احیای محیط زیست صورت گیرد. امید آنکه با مشارکت فعّال همه اهالی شهرستان این گونه حرکت های محیط زیستی ادامه یابد و منجر به سرسبزی و شکوفایی محیط زیست منطقه گردد.

لذا از همه شهروندان و ساکنان منطقه تقاضامندیم که اگر به آینده روشن خود و فرزندانشان در این منطقه می اندیشند با مشارکت حداکثری در این گونه فعالیت­های محیط زیستی ما را همیاری نمایند تا در آینده خود و فرزندانشان بتوانند از محیط زیستی زیبا و سرسبز بهره­مند گردند، که اگر این مهم حاصل نگردد دیر یا زود مجبور خواهیم شد مانند بسیاری از اهالی استان­های کرمان و سیستان و بلوچستان ترک دیار کرده، راهی دیار غربت شده و این دیار را به دستان شن و ماسه کویر بسپاریم…..

مشتاقانه منتظر حضور سبز همه عزیزان هستیم

محمد رسول صادقی ملکی

دسته بندی : آخرین اخبار
برچسب ها :

درباره نویسنده

نویسنده هنوز هیچ اطلاعاتی به پروفایلش اضافه نکرده است.
بدون پاسخ به “نهالکاری و کپه کاری توسط دوستداران محیط زیست بیلند”

پاسخ دهید