فرهنگ و امکانات بیلند

فرهنگ و امکانات بیلند

   یکی از ویژکیهای هر منطقه آداب و رسوب خاص و ویژه آن منطقه می باشد آداب و رسوم و سنت های بجا مانده از گذشه بسیار دیدنی وجالب هستند . صد درصد مردم بیلند مسلمان و شیعه دوازده امامی می باشند و علاوه بر مراسمات مذهبی دارای اختصاصات خاص هستند که ذیلاً بچند نمونه اشاره می شود:

۱مردم بیلند در غم و شادی شریکند و در مراسم عروسی به جشن و سرور پرداخته و در ماتم درگذشتگان به سوگ می نشینند و در مراسم ازدواج رسم بر این است که مراسم آقایان در منزل پدر داماد و مراسم خانم ها در منزل پدر عروس برگزار میشود. بعد از اینکه مراسم عقد تمام شد مردم داماد را پیاده تا منزل پدر عروس همراهی می کنند و بعد از آن دوران نامزدی شروع می شود که حداقل ۲ سال بطول می انجامد بعد ازآن مراسم عروسی جالب توجه می باشد آن شب خانواده داماد به همه افراد محله شام می دهند.

   در مراسم عزاداری نیز همه شریک هستند و به بازماندگان تسلیت می گویند  مجالس ترحیم در گذشته ۳ روز بوده و در حال حاضر ۲ روز می باشد و در این مدت خانواده متوفی به افراد محله و شرکت کنندگان طعام می دهند

   و اما از جالب ترین مراسم این روستا که شور خاصی دارد ،مراسم عزاداری امام حسین (ع) در ماه محرم می باشد بطوریکه همه مهاجرین با هر عنوان برمیگردند تا از فیوضات این مراسم استفاده کنند موقوفات مربوط به عزاداری آن حضرت آنقدر زیاد است که در همه مساجد و حسینیه ها مراسم عزاداری برپاست روز عاشورا روستای بیلند حال و هوای دیگری دارد که در بیان و قلم نمی گنجد پس از عاشورای حسینی مراسم شبیه خوانی در روستاهای گناباد مرسوم است ،به طور معمول در بیلند چهاردهم محرم است و این مراسم از صبح تا عصر ادامه دارد و طی آن شیبه خوانان واقعه  روز عاشورا را برای مردم نمایش میدهند و در آخر مراسم نخل را که مزین به قالی و قالیچه و پارچه های زیبا می باشد حرکت می دهند و اطراف میدان شبیه خوانی می چرخانند که شکوه خاصی دارد.

   بیلند دارای ۱۳ مسجد کوچک و بزرگ بوده که چهار تای آن بعنوان مسجد جامع مطرح است و اکثر برنامه های فرهنگی از قبیل،نماز ،سخنرانی،کلاس های عقیدتی و کلاسهای آموزش کشاورزی، در این مسجدها برگزار می شود. مسجدی بنام مسجد سر گود وجود دارد که قداست خاصی داشته و مورد علاقه مردم بیلند و روستاهای مجاور می باشد همچنین بیلند دارای چهار حسینیه می باشد کتابخانه عمومی و شبانه روزی وجود ندارد ولی ۲ کتابخانه کوچک در بیلند فعالیت دارد درحالیکه نیاز به یک کتابخانه بزرگ و سالن مطالعه احساس می شود . وجود حدود ۲۰۰۰ نفر دانش آموز و دانشجو و عاشق کتاب و مطالعه ضرورت ایجاد چنین مرکز فرهنگی را ایجاب می نماید.

   زبان و گویش مردم بیلند فارسی بوده ولی لهجه خاصی دارند که بر گرفته از لهجه جنوب خراسان و بکار بردن لغات مهجور فارسی قدیم است البته در حال حاضر بدلیل استفاده مردم از رسانه های ارتباط جمعی از غلظت لهجه ها کاسته شده و سعی می شود از فارسی روان استفاده شود اما تلفظ بعضی کلمات از یک منطقه به منطقه دیگر و حتی از یک روستا به روستای دیگر تفاوت دارد مثلاً در بیلند از لغات زیر استفاده می شود:

مُو به جای من-چُو به جای چای-نُو به جای نان- گُو به جای گاو- سِبِسک به جای یونجه-شَودَر به جای شبدر-بِیل به جای بیل-زعفِرو به جای زعفران و …

معمولاً مردم بیلند افعال را بصورت زیر تلفظ می کنند برَفتُم-بِخاردُم-دیدُم…