روستای بیلند، یکی از نقاط موثر در جذب گردشگر

مهر ۱۶, ۱۳۹۴ یک نظر توسط

روستای بیلند، بزرگترین نقطه جمعیتی روستایی خراسان رضوی با جمعیتی بالغ بر ۵ هزار و ۳۵۷ نفر و  یک هزار و ۵۹۲ خانوار می باشد. این روستا در یک منطقه آب و هوای گرم و خشک واقع شده و دارای سه قنات جاری و ۱۸ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق با دبی آّب جمعاً ۱۸۰ لیتر در ثانیه، دارای اراضی کشاورزی به متراژ حدوداً ۲۰۰۰ هکتار می باشد.

حدود ۷۰ درصد جمعیت این روستا به کار کشاورزی و دامپروری مشغول هستند که اکثر فعالیت آنها به صورت نیمه صنعتی و سنتی بوده و محصولات کشاورزی این منطقه شامل زعفران،جو،گندم،و… می باشد.

از نظر دامپروری تعداد دام سنگین موجود در این روستا ۶۵۰ راس با تولید روزانه ۲۰ تن شیر خام می باشد و تعداد دام سبک ۳۴۰۰ راس و تعداد طیور گوشتی ۵۵۰۰۰ و تخمی ۵۵۰۰ قطعه می باشد.

با توجه به قدمت روستا که مساجد، بادگیرها، حوض خانه و حوض انبارها مربوط به دوره صفویه می باشد، می توان با بهسازی مناطق سنتی اقدام به جذب گردشگر به این روستا نمود.

همچنین با توجه به خاک حاصلخیز و بهره مندی از ذخایر آبی فراوان می توان با حمایت دولت از اصلاح الگوی کشت و ایجاد گلخانه و حمایت از کشاورزان و ایجاد کشت مکانیزه و آبیاری نوین، زمینه اشتغال خیل عظیم از اهالی این روستا را فراهم نمود.

بر همین اساس و با توجه به پتانسیل های عظیم روستای بیلند، در خردادماه ۱۳۹۳ توسط استاندار خراسان رضوی، روستای بیلند به عنوان مدل توسعه پایدار در گناباد انتخاب شد. هدف از این طرح جلوگیری از مهاجرت مردم روستا به شهر است.

در این طرح با مشارکت و خودیاری مردم، زمینه ارتقا سطح زندگی روستائیان مطرح است و با توجه به جمعیت بالای روستای بیلند و مشارکت مردم در اکثر مراسمات، این روستا به عنوان روستای مدل توسعه معرفی شده است.

یکی از اقدامات انجام شده در خصوص جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر در روستای بیلند، تشکیل شرکت تعاونی عمرانی بیلند است که این شرکت با حمایت دولت درصدد ایجاد اشتغال برای مردم روستا می باشد.

حسین دستوری، دهیار روستای بیلند در گفتگو با خبرنگار ندای گناباد گفت: تا کنون در شرکت تعاونی عمران روستای بیلند ۲۸۰ سرپرست خانواده ثبت نام نموده اند و ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال میزان سرمایه گذاری این همشهریان بیلندی بوده است.

وی افزود: در راستای این شرکت تعاونی، شرکت تعاونی سبز دشت بیلند که مربوط به فراورده های دامی می باشد تاسیس خواهد شد و امید است زمینه اشتغال جوانان بیلندی فراهم شود.

دستوری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کشاورزی مردم روستای بیلند توام با دامداری است و علاوه بر آن، مردم بیلند در صنعت ساختمانی مشغول به کار هستند، لذا میزان بیکاران بیلندی اندک می باشد.

هادی پوررضا | ندای گناباد

 با تشکر از آقای هادی پوررضا به خاطر تهیه و انتشار این گزارش در وب سایت ندای گناباد

لینک گزارش در ندای گناباد

دسته بندی : آخرین اخبار
برچسب ها :

درباره نویسنده

نویسنده هنوز هیچ اطلاعاتی به پروفایلش اضافه نکرده است.

یک پاسخ to “روستای بیلند، یکی از نقاط موثر در جذب گردشگر”

  1. niazmand says:

    تمام مطالب بالا درست است ولی هیچ کدام ربطی به جذب گردشگر ندارد

پاسخ دهید