تخلیه نخاله های ساختمانی در حاشیه جاده مواصلاتی گناباد و مشکلات پیش رو + تصاویر

بهمن ۰۱, ۱۳۹۴ بدون نظر توسط

تخلیه نخاله های ساختمانی در حاشیه جاده مواصلاتی گناباد علاوه بر بروز مشکلاتی برای برخی از همشهریان سبب بروز مشکلاتی در آینده برای گناباد خواهد شد.

به گزارش ندای گناباد، انتخاب محل دفن پسماندها یکی از مراحل مهم در مدیریت پسماندهای جامد شهری است و با توجه به اثرات مخرب محیط زیستی، اقتصادی و اکولوژیکی این محل ها، انتخاب محل دفن باید با دقت و طی یک فرآیند علمی صورت گیرد.

خاک، سنگ بستر و زمین شناسی، فاصله از منابع آب های سطحی، شیب، ارتفاع، پوشش گیاهی، فاصله از جاده، فاصله از مناطق مسکونی، فاصله از آب های زیرزمینی، فاصله از فرودگاه و فاصله از مناطق حفاظت شده تنها برخی از معیارهای انتخاب محل دفن پسماندها می باشد.

اما متاسفانه علی رغم وجود معیارهای مهم و لازم برای دفن نخاله های ساختمانی، با تصمیم ستاد خاک و نخاله ساختمانی گناباد محل دفن زباله های ساختمانی شهرستان از جنب بهشت قاسم به حاشیه جاده سنتو منتقل و در محل اعلام شده علاوه بر نخاله های ساختمانی، زباله های تر نیز وجود دارد و سبب بروز آلایندگی هایی برای شهر شده است.

علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی در سفر سه شنبه گذشته به گناباد، توجه به مبلمان جاده ای و شهری در جهت جذب گردشگر به شهرستان را مهم دانست اما وجود نخاله های ساختمانی آن هم در حاشیه جاده و در ورودی مرقد علامه بهلول گنابادی جلوه ای بسیار زشت را از مبلمان جاده ای ایجاد کرده است.

علاوه بر این موارد، محل تخلیه زباله های ساختمانی در حاشیه فرودگاه قرار دارد و با توجه به بروز بادهای شدید در گناباد و نبود پوشش گیاهی مناسب در آن منطقه، احتمال ایجاد اختلال در پروازهای فرودگاه گناباد نیز وجود دارد.

محل تخلیه نخاله های ساختمانی، سبب افزایش آلودگی در منطقه شده است

مهدی پارسا که در منطقه تخلیه نخاله های ساختمانی مشغول به تولیدات گلخانه ای و باغی می باشد، در گفتگو با خبرنگار ندای گناباد گفت: علاوه بر اینکه تخلیه نخاله های ساختمانی در فاصله ۲ کیلومتری از حاشیه جاده صورت نمی گیرد، متاسفانه ریختن زباله های تر و آتش زدن زباله سبب افزایش آلودگی این منطقه شده است.

وی ادامه داد: از زمان ایجاد این محل برای تخلیه زباله های ساختمانی شاهد افزایش مگس ها و حیوانات ولگرد و وحشی در این منطقه هستیم و متاسفانه سبب بروز مشکلاتی در تولیدات گلخانه ای بنده شده و بی شک درفصل بهار و تابستان این موضوع جدی تر خواهد بود.

محل تخلیه نخاله های ساختمانی دقیقاً در مسیر رودخانه واقع شده است و با بروز سیل احتمال بسته شدن مسیر آب وجود دارد و طبق بررسی های انجام شده برای مرقد علامه بهلول این حریم رودخانه رعایت شده اما در حال حاضر محل تخلیه زباله های ساختمانی دقیقاً در داخل مسیر رودخانه قرار دارد.

محل تخلیه نخاله های ساختمانی گناباد در بستر رودخانه ممنوع است

تمامگر رئیس امور آب ناحیه گناباد در گفتگو با خبرنگار ندای گناباد گفت: محل تعیین شده برای تخلیه نخاله های ساختمانی در مسیر رودخانه قرار دارد و این اقدام ممنوع است و اخطاریه لازم به شهرداری ارسال شده است.

محل تخلیه نخاله های ساختمانی گناباد دارای فاصله ای ۲ کیلومتری تا روستای بیلند و در حریم مرغداری ها و گاوداری هایی فراوانی قرار دارد و با وجود حیوانات ولگرد و وحشی و مگس ها احتمال شیوع بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات و دام ها وجود دارد.

محل تخلیه نخاله های ساختمانی گنابادهیچگونه مشکل زیست محیطی ندارد

مهدی یوسف نژاد، رئیس اداره محیط زیست گناباد نیز در گفتگو با ندای گناباد گفت: محل تخلیه نخاله های ساختمانی مکان یابی شده و هیچگونه مشکل زیست محیطی وجود ندارد.

محل تخلیه نخاله های ساختمانی توسط ارگان های مربوطه انتخاب شده است

محمد شیرزاد، مسئول خدمات شهری شهرداری گناباد نیز در گفتگو با خبرنگار ندای گناباد گفت: بنا بر جلسه ای که با حضور نمایندگان بخشداری، فرمانداری، امور آب و محیط زیست گرفته شده است، محل تخلیه نخاله های ساختمانی از حاشیه بهشت قاسم به حاشیه جاده سنتو منتقل شده است.

وی افزود: تغییر این محل در اختیار شهرداری نیست و باید تمامی ارگان ذی ربط در این خصوص تصمیم گیری کنند.

شیرزاد درخصوص اخطاریه امور آب ناحیه گناباد به شهرداری گفت: نماینده امور آب ناحیه گناباد در جلسه تصمیم گیری محل تخلیه نخاله های ساختمانی حضور داشته است.

وی درخصوص مجری برخورد با متخلفان تخلیه نخاله های ساختمانی در حاشیه جاده گفت: همه در این خصوص باید برخورد کنند و نباید اجرائیات شهرداری به تنهایی برخورد کند.

تخلیه نخاله های ساختمانی ربطی به بخشداری ندارد

حسن رضایی، بخشدار بخش مرکزی گناباد نیز در گفتگو با ندای گناباد گفت: تخلیه نخاله های ساختمانی ربطی به بخشداری ندارد و مربوط به شهرداری می شود.

با مصاحبه های انجام شده باید منتظر ماند تا آقایان مسئولین خود به فکر بیفتند و متوجه این موضوع شوند که حاشیه بهشت قاشم و حاشیه جاده سنتو هیچکدام محل هایی مناسب برای تخلیه نخاله های ساختمانی نیست چراکه این مکان ها جلوه ای بسیار زشت و نامناسب جدای از سایر مشکلات برای شهرستان گناباد ایجاد نموده است و باید با نظرات کارشناسی بهترین مکان را برای تخلیه نخاله های ساختمانی انتخاب کنند.

 

دسته بندی : آخرین اخبار
برچسب ها :

درباره نویسنده

نویسنده هنوز هیچ اطلاعاتی به پروفایلش اضافه نکرده است.
بدون پاسخ به “تخلیه نخاله های ساختمانی در حاشیه جاده مواصلاتی گناباد و مشکلات پیش رو + تصاویر”

پاسخ دهید