برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی بیلند به مناسبت محرم

شهریور ۲۰, ۱۳۹۷ بدون نظر توسط

با توجه به شروع ماه محرم جلسه شورای فرهنگ عمومی بیلند با هدف هماهنگی بیشتر مراسم این ماه در بیلند برگزار شد.
در این جلسه که با حضور تعدادی از اعضای هیات امنای مساجد و دیگر اماکن مذهبی بیلند و هیات امنای هیات های مذهبی بیلند ، شورای محترم بیلند ، فرماندهی پاسگاه انتظامی بیلند و همچنین مسئول محترم ستاد نماز جمعه شهرستان(باتوجه به برگزاری نماز جمعه مورخ ۲۳ شهریور ماه در محل مرقد علامه بهلول) در محل مسجد کتاب الله برگزار گردید تعدادی از حاضرین به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
در ابتدای جلسه آقای باقرزاده مسئول محترم ستاد نماز جمعه شهرستان به بیان نکاتی درمورد برگزاری نمازجمعه در محل مرقد علامه بهلول پرداخت و مقرر شد مجری این مراس توسط آقای مقدم تعیین شود.
در ادامه جلسه صالح روحانی، رئیس شورای اسلامی بیلند نکاتی درباره لزوم ساماندهی پذیرایی ها در عزاداری های محرم و پرهیز از اسراف در این زمینه پرداخت. روحانی با اشاره به وضعیت نامناسب مدارس بیلند (از نظر وضعیت کلاسها و امکانات) گفت با برگزاری ساده تر پذیرایی این ایام می توان از هزینه های باقی مانده در جهت امور خیری همچون بهبود وضع این مدارس استفاده کرد.
روحانی همچنین پیشنهاد کرد با درنظر گرفتن تعدادی پارکینگ در ایام محرم از عبور و مرور اتومبیلها در خیابان گلمکان و خیابان دانش حد فاصل میدان علامه بهلول و مهدیه جلوگیری شود و در این جهت از پاسگاه انتظامی بیلند نیز درخواست کمک کرد.
پریشان دیگر عضو شورای اسلامی بیلند ضمن انتقاد از اینکه به مطالبی که در صورتجلسه ها نوشته می شود عمل نمی شود جهت همکاری کامل شورا و دهیاری برای برگزاری هرچه بهتر مراسم محرم اعلام آمادگی کرد.
حجت الاسلام تولایی نیز در این جلسه به لزوم آسیب شناسی مراسم در این ایام پرداخت و گفت باید دغدغه شورای فرهنگ واقعا روی فرهنگ باشد و خروجی مراسم محرم بررسی شود که آیا تاثیری در جامعه داشته یا نه.
در ادامه سپاسی مسئول شورای فرهنگ عمومی بیلند نیز ضمن بیان مجدد محورهای جلسه از همه هیات ها خواست هماهنگی بیشتری برای برگزاری مراسم روز عاشورا در محل مزار شهدا داشته باشند و همچنین از هیات کفن پوشان خواست در طول برگزاری مراسم روز عاشورا با بقیه هیات ها هماهنگ باشند.

***************************************************

 

 

 

اما نکاتی در مورد این جلسه:
به نظر می رسد جلسه شورای فرهنگ عمومی با موضوع محرم حداقل باید یکی دو هفته قبل از شروع محرم تشکیل میشد نه شب اول محرم .
تشکیل دیرهنگام این جلسه عملا تاثیر گذاری آن را به صفر می رساند هرچند در گرفتن تصمیماتی همچون چگونگی برگزاری نمازجمعه و تاریخ آن بیلند هیچ دخالتی نمی تواند داشته باشد.
حضور کمرنگ اعضای شورای اسلامی دیگر مساله جالب توجه این جلسه بود به طوری که از بین ۵ نفر عضو شورای بیلند فقط دو نفر حاضر بودن که از این دو نفر هم یک نفر بعد از سخنرانی جلسه را ترک کرد و این نشان از اهمیت ندادن به این گونه جلسات است.
در بخشی از جلسه عضو محترم شورا از منع عبور و مرور وسایل نقلیه در این ایام در خیابانهای اطراف میدان علامه بهلول صحبت کرد که مشخص نیست با چه قانون و شرعی چنین مجوزی میتوان صادر کرد. البته برای یک مراسم خاص آن هم چند ساعت می توان خیابانی را مصدود کرد اما برای چند روز نمی شود چنین اقدامی انجام داد. بهتر است به جای این اقدامات اجباری که بیشتر تاثیر منفی دارد و اجرایی هم نمی شود ، اقدام به فرهنگ سازی در این زمینه کنیم و از مردم درخواست کنیم تا در صورت امکان اتومبیل خود را در مکان دیگری پارک کنند و در مقابل بین عزاداران هیات نیز فرهنگ سازی شود تا در هنگام عبور هیات از خیابان متعرض اتومبیل های پارک شده نشوند و هیات ها هم اجازه عبور وسایل نقلیه را بدهند.
در جواب انتقاد دیگر عضو محترم شورای اسلامی مبنی بر اینکه تصمیمات فقط نوشته میشود و به آنها عمل نمی شود همین بس که ایشان را ارجاع دهیم به جلسه ای با مدیریت شورای اسلامی برای پذیرایی مراسم سالگرد علامه بهلول برگزار شد و دقیقا عکس ان عمل شد.
شورای محترم باز هم در این
جلسه از خرج کردن در امور فرهنگی محرم سخن به میان آورد درحالی که هنوز جواب این سوال که با چه مجوزی از حساب دهیاری بیش از مقدار تعیین شده در قانون در این گونه موارد هزینه میشود را نداده

و نکته اخر اینکه یکی از محورهای اعلامی این جلسه بیان نظرات و پیشنهادات حاضرین در جلسه بود اما شاهد بودیم که جوانان حاظر از چرخه اظهار نظر کنار گذاشته شده بودند و جالبتر اینکه تعدادی از حاضرین بعد از سخنرانی خود منتظر صحبت دیگر افراد نمی شدند و هرکدام به بهانه ای جلسه را ترک می کردند.

دسته بندی : آخرین اخبار
برچسب ها :

درباره نویسنده

نویسنده هنوز هیچ اطلاعاتی به پروفایلش اضافه نکرده است.
بدون پاسخ به “برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی بیلند به مناسبت محرم”

پاسخ دهید