برگزاری جلسه آموزشی مسائل بهداشتی مرتبط با ایام محرم در بیلند

شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ بدون نظر توسط

با توجه به نزدیک شدن ایام محرم شبکه بهداشت گناباد اقدام به برگزاری جلسه آموزشی در خصوص مسائل بهداشتی مرتبط با مراسم و نذری های این ایام با حضور مسئولین هیات ها و سایر افراد دخیل در امر برگزاری مراسم این ایام در محل مرکز خدمات جامع سلامت شهید آیت‌الله مدنی بیلند نمود.
در این جلسه موارد زیر مطرح شد

هرگونه پخت وپز بايد در مكان هايي با شرايط بهداشتي صورت پذيرد و كليه افراد درگير در توزيع آب، چاي و غذا بايد داراي كارت بهداشت معتبر بوده و رعايت بهداشت فردي در هنگام ارائه خدمت نیز ضروري است.

مواد خام مصرفي بايد سالم و بهداشتي باشد و از مواد غذايي و فرآورده هاي خام دامي با كشتار مجاز و بسته بندی مورد تاييد وزارت و یا سازمان دامپزشكي متبوع استفاده شود و باید توجه شود که احشام مورد استفاده براي ذبح و قرباني از مراكز مجاز مورد تاييد دامپزشكي تهيه شده و از نمك هاي بسته بندي يد دار تصفيه شده و روغن هاي داراي مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو با ترانس پايين استفاده شود.

باید دقت شود که از نگهداري مواد غذايي پخته شده در دماي محيط به مدت طولاني (حداكثر دو ساعت) خودداري شود و در صورت الزام به نگهداري بيشتر از دو ساعت، بايد مواد غذايي پخته در زير ۴درجه سانتي گراد يا در بالاي ۶۳درجه سانتي گراد (روي شمعك گاز)نگهداري تا درجه حرارت ماده غذايي به زير ۶۳درجه نرسد.

مسئولین هیت ها باید توجه کنند، از بسته بندی غذا بیش از دو ساعت قبل از مصرف خود داری شود و درعین حال از نگهداري مواد غذايي خام و پخته شده در مجاورت هم در داخل يخچال و يا سردخانه خودداري شود و در صورت توزيع سبزي و سالاد، رعايت مراحل چهارگانه سالم سازي الزامي است و توصيه مي شود از سالاد و سبزي بسته بندي شده با پروانه ساخت از وزارت بهداشت استفاده شود.

بنابر تمهیدات بهداشتی، شستشو و گندزدايي مستمر ظروف چندبار مصرف كه براي توزيع آب، چاي و مواد غذايي استفاده مي شود، ضروری است و در صورت استفاده از ظروف يكبار مصرف براي توزيع چاي و مواد غذايي گرم از ظروف يكبارمصرف مناسب ترجيحا ” ظروف يكبارمصرف گياهي، سلولزي و آلومينيومي استفاده شود.

همچنین دفع پسماند هاي توليد شده به صورت بهداشتي جمع آوري، انتقال به ويژه دركنار هرايستگاه صلواتي از نکاتی مهمی است که به بهداشت محیط کمک زیادی می کند.
همچنین در این جلسه در مورد ذبح احشام برای هیات نکاتی بیان شد از جمله اینکه فردی که اقدام به ذبح احشام می کند باید از لباس مخصوص استفاده کند تا به وسیله آن از انتقال بیماری حیوان به انسان به خصوص بیماری تب کریمه گنگو یا CCHF جلوگیری شود.
همچنین توصیه شد گوشت احشام ذبح شده قبل از مصرف به مدت ۲۴ ساعت در سردخانه نگه داری شود تا به وسیله سرما ویروس های احتمالی موجود در گوشت از بین برود.

دسته بندی : آخرین اخبار
برچسب ها :

درباره نویسنده

نویسنده هنوز هیچ اطلاعاتی به پروفایلش اضافه نکرده است.
بدون پاسخ به “برگزاری جلسه آموزشی مسائل بهداشتی مرتبط با ایام محرم در بیلند”

پاسخ دهید