باغ خواری؛ پرونده ای برای باغات روستای بیلند

فروردین ۰۶, ۱۳۹۷ بدون نظر توسط

تهاجم همه جانبه به منابع طبیعی و ارضی ملی از جعل سند تا تبانی و تملک به ناحق و همچنین تغییر کاربری حتی در ارتفاعات و کوهپایه ها همراه با واکنش های انفعالی، محیط زیست ایران را هدف قرار داده است.

متاسفانه گرچه در سال ۱۳۷۴ “قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها” توسط نهادهای قانونگذار به تصویب رسیده است، اما هنوز هم پس از گذشت حدود ۲۲ سال از تصویب این قانون و دیگر قوانین مربوطه، حفاظت از اراضی کشاورزی و باغات در اکثر مناطق روستایی توسط مسئولان محلی مورد توجه قرار نمیگرد.

اصولاً تغییر کاربری اراضی در روستاها طبق ضوابطی است که وزارت جهاد کشاورزی تعیین می کند و در مواردی که به این اراضی مجوز تغییر کاربری داده می شود ۸۰ درصد قیمت روز اراضی و باغ ها با احتساب ارزش زمین پس از تغییر کاربری بابت عوارض از مالکین گرفته می شود. در این بین  دهیاری ها بعنوان نهاد محلی رابط، مسئول جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی هستند.

چه مالک و چه متصرف این اراضی که به صورت غیرمجاز تغییر کاربری دهند علاوه بر پرداخت عوارض معادل مبلغ بالا، به پرداخت جزای نقدی تا ۳ برابر قیمت اراضی و باغ ها به قیمت روز زمین با کاربری جدید محکوم می شوند و دادسراها یا دادگاه ها موظف اند پس از اعلام مراتب از سوی وزرات جهاد کشاورزی ضمن رسیدگی خارج از نوبت بدواً دستور توقیف عملیات ساخت و ساز و یا هر نوع تغییر کاربری را صادر کنند، البته فرقی نمی کند که مرتکب این عمل شخص حقیقی باشد یا شخص حقوقی و اگر کارکنان دولت و شهرداری ها و نهادها در اجرای این قانون مرتکب تخلف شوند به جزای نقدی تا سه برابر قیمت اراضی و باغ ها به بهای روز زمین با کاربری جدید محکوم خواهند شد و چنانچه این تخلف را تکرار کنند علاوه بر جریمه مذکور از خدمت در ادارات دولتی و شهرداری ها به صورت دایم محروم می شوند. سردفتران اسناد رسمی نیز در صورت تخلف از مقررات این قانون به ۶ ماه تا ۲ سال تعلیق ازخدمت محکوم خواهند شد.

متاسفانه باغات روستای بیلند نیز که از روستاهای پرجمعیت شهرستان گناباد و چسبیده به مرکز شهر می باشد نیز از گزند ویروس باغ خواری و  زمین خواری در امان نمانده و همانطور که در تصاویر فوق مشاهده می گردد چند سالی است مورد تخریب وسیع قرار گرفته اند.

باغات بیلند مانند سدی مانع از هجوم توفان های شن و ماسه به روستاهای بخش مرکزی و مروز شهرستان هستند و تخریب آنها پیامدهای خطرناکی خواهد داشت. لذا نگارنده و دوستان همفکر فعال محیط زیست از  دهیار بیلند و مسئولان جهادکشاورزی شهرستان تقاضا دارند تا با اقدامات عاجل جلو تخریب باغات و مزارع را گرفته و نسبت به تنبیه افراد سودجو اقدام نمایند.

همچنین پیشنهاد میگردد مسئولان روستا با اختصاص دادن زمینی برای احداث شهرکی ویلایی در منطقه ای مشخص و خارج از محدوده باغات روستا، پاسخگوی نیاز افراد علاقه مند به داشتن باغ ویلا باشند تا بدینوسیله علاوه بر جلوگیری از ویلاسازی درون باغات، بر سرسبزی منطقه نیز افزوده گردد.

✅به امید روزی که دیگر درختی جهت ویلاسازی در باغات ریشه کن نگردد.

قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها مصوب ۱۳۷۴ با اصلاحات ۱۳۸۵

 

 

 

کانال تلگرامی کنشگران محیط زیست

دسته بندی : آخرین اخبار
برچسب ها :

درباره نویسنده

نویسنده هنوز هیچ اطلاعاتی به پروفایلش اضافه نکرده است.
بدون پاسخ به “باغ خواری؛ پرونده ای برای باغات روستای بیلند”

پاسخ دهید